Kuna Eestis on Püha Birma kasside kasvatajate seas hetkel äärmiselt tähtsaks teemaks osutunud HCM (Hypertrophic cardiomyopathy) uuringud (maakeeli lihtsalt südameuuringud), siis sooviksin meie kodulehel ära tuua ka mõningased faktid antud teema kohta...

Antud faktid pärinevad Dr. Merit Villemson-Kavaku intervjuust Facebookist Tiina Toometi kliiniku lehel

Kasside südamehaigust on väga raske ära tunda, sest kassid ei näita haigust enne välja kui on juba hilja. Kuna kassi süda lööb väga kiiresti, siis on teda ka raske kuulata, mis teeb kahinate leidmise keeruliseks. Ainus 100% kindel viis hüpertroofilise kardiomüopaatia leidmiseks on südame ultraheli uuring, millega on võimalik mõõta südame seinapaksust ja kambrite suurust.

Aretuskassidele soovitatkse geenitesti ja UH-uuringut. Kas meil saab teha?

Aretuskassidel on geenitest olemas Maine coon kassidele, kellel haigus pärandub autosomaalse dominantse geeni teel ja Ameerika ragdollil, kellel on ka leitud mutatsioonid geenis. Need kaks leitud geeni ei ole aga kindlasti ainukesed haigust tekitavad ja edasiandvad geenid, samuti on nad tõuspetsiifilised, seega on Maine Coon’i geenitest ainult Maine Coonidele ja Ragdolli test Ragdollile, mitte teistele kassitõugudele. Inimesel on leitud, et sama haigust põhjustab rohkem kui 400 geeni mutatsiooni.

Haiguse skriinimiseks soovitatakse tõepoolest ultraheli uuringut, mida peaks kordama kord aastas. Uuring annab hetke olukorra südamest ja ei välista, et muutused südamesse ei tekiks edaspidi. Eestis on südame ultraheliuuringut võimalik teha.

Ka meie kasvandus plaanib juba õige peatselt alustada HCM- südameuuringutega oma kassidel. Ja seda kindlasti parimal võimalikul viisil... Tulemustest anname ka oma lehe lugejaskonnale kindlasti teada. :)

Alljärgnevalt lühikokkuvõte meie visiidist Soome Vethaus Loomakliinikusse 20. märtsil 2013...

Aeg möödub kiiresti ja juba on käes kevad! Imekaunist kevadet kõigile Birma sõpradele! Kasvandus Herencia ja kasvandus Alsiades Fleur tähistasid kevade saabumist õige tavapäratul moel - nimelt Soomes. Meid tervitas imeline kevadilm ja sõbralikud naabermaalased. Natukene oli meil Soomes ka Birmaasja ajada... Nimelt külastasime Lahtis asuvat Vethaus Loomakliinikut ja seda õige tähtsal eesmärgil. Nimelt on Eesti Birmakasvatajaid tabanud kohutav sabin südameuuringute suhtes. Hakkab juba jääma mulje nagu see kõige tähtsam ja peamine Birmade haigus ja surmapõhjus oleks. Õnneks see nii ei ole (toda kinnitas meile ka dr. Lamberg). Meie kasvanduses pole siiani õnneks südameprobleemidega mitte mingisugust pistmist olnud, aga sellegipoolest pidasime vajalikuks õigluse huvides ka oma kasvandusega sellised uuringud ette võtta. Alustasime siis meie kasvanduse raudvaraga ja kui juba üldse HCM (Hypertrophic cardiomyopathy) uuringut kuskil teha, siis ikkagi sellise spetsialisti juures, keda peetakse Soomes ja kogu meie lähiümbruskonnas üheks parimaks - võib julgelt väita, et oma ala profiks! Lisaks vastavad antud tulemused ka Soome Püha Birma Liidu ja Pawpedsi reeglitele. Meie kassidest sai antud uuring tehtud sel korral Stefanie'le ja Beverly'le. Soome Püha Birma Liidu reeglite järgi on soovituslik iga südameuuringute teostamiseks 2-6 aastat, mistõttu meie noori kasvandikke polnud mõtet hetkel kaasa võtta ja Mazarina viibis kodus beebipuhkusel (tema vanematel nagu ka kõigil teistel Raus Höjden'ist pärit kasside vanematel on kõik vastavad HCM/RCM (Restrictive cardiomyopathy)uuringud teostatud Rootsis - Torkel Falk'i käe all. Too arst on maailmas üks tunnustatumaid südamespetse üldse!).
Küsisime ka dr Lambergilt HCM geenitestide kohta ja saime meile juba teadaolevale vastusele vaid kinnitust - HCM geeniteste saab hetkel teha vaid Maine Coonidele ja Ragdollidele. Kõigil teistel tõugudel puudub hetkel veel kindel teadmine ja arusaam, milline geenimutatsioon antud südamehaigust põhjustab. Seetõttu- birmakasvatajatel antud testist hetkel veel mitte mingit kasu pole. Jah, sellist testi võib küll teha, aga kuna see test pole mõeldud Birma tõule, siis ei kinnita saadud vastused küll mitte kuidagi, et antud kassil pärilikke südamehaigusi ei esine ja tulevikus esineda ei võiks.
Seda enam on meil hea meel tõdeda, et nii meie CH FIN*Tärn Stefanie kui ka CH S*Raus Höjden's Beverly absoluutselt terveteks nii HCM kui ka RCM uuringutes kuulutati! :) Stefi puhul väitis doktor suisa, et kuna proua Steff saab kuu aja pärast 5-aastaseks, siis võib pea 100% lise garantiiga väita, et pärilike sugemetega südamehaigusi tal ei ole ja ei teki ka.
Samas soovin taaskord kinnitada, et mitte ükski test ei anna iialgi tõdemust, et antud haigust kassil ei teki... Aga antud juhul välistavad vastavad ultraheli uuringud just pärilike HCM haigust tekitavate geenide olemasolu.
Täpselt sama head uudised sai meie hea sõber Merike oma Kentaurose ja Unelma kohta. Oleme antud tulemuste üle loomulikult väga uhked ja õnnelikud! :)